Polski Związek Głuchych Oddział Lubelski od 1 kwietnia 2024 r. do 31.03.2027 jest realizatorem projektu pod nazwą: Mogę więcej…Społeczna rehabilitacja osób głuchych i słabosłyszących na terenie woj. lubelskiego. Edycja 2024 – 2027. Umowa nr UM/PW9/2024/2/O LUBELSKI/5572 z dnia 13.06.2024 r. Wsparciem w ramach projektu objętych jest 120 beneficjentów osób głuchych i słabosłyszących powyżej 18 – go roku życia. Są to osoby z niepełnosprawnością słuchową, które z powodu trudności w odbieraniu dźwięków oraz szczątkowej mowy mają ograniczenia funkcjonalne wynikające z: utrudnionej komunikacji z otoczeniem, zróżnicowanego poziomu rozumienia mowy i pojęć, niewystarczającej znajomości języka polskiego, niskiego poziomu aktywności społecznej, ograniczeń w rozumieniu tekstu pisanego, pojęć abstrakcyjnych są to osoby wymagające systematycznego indywidualnego wsparcia.
Kluczowym celem projektu jest poprawa jakości życia 120 niepełnosprawnych mieszkańców woj. lubelskiego: głuchych i słabosłyszących, wyrównywanie ich szans w dostępie do wiedzy i informacji oraz rozwijanie i podtrzymywanie umiejętności niezbędnych do w miarę samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie.
Zajęcia terapeutyczne prowadzone są w naszych w Terenowych Ośrodkach Rehabilitacji i Wsparcia Społecznego Niesłyszących w: Lublinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Łukowie. Zajęcia grupowe prowadzone są przez asystentów os. niepełnosprawnych – tłumaczy języka migowego wspólnie psychologiem, fizjoterapeutą oraz animatorem kultury.
PZG – Ośrodek Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży z Niepełnosprawnościami w Białej Podlaskiej obejmuje opieką dzieci z zaburzeniami mowy i słuchu od ponad 20 lat. Z usług Ośrodka korzystają dzieci z dysfunkcjami narządu ruchu, wzroku, zaburzeniami społeczno-emocjonalnymi.
Od wielu lat Ośrodek wykonuje następujące zadania: diagnozowanie wad słuchu u dzieci starszych, diagnozowanie psychologiczno-pedagogiczne, rehabilitacja słuchu i mowy prowadzona przez logopedów, psychologów, pedagogów oraz innych specjalistów, udzielanie pomocy i świadczenie specjalistycznych porad, wspieranie działań rodziców na rzecz niepełnosprawnego dziecka, terapeutyczne oddziaływanie na rodzinę dziecka i przygotowanie jej do pracy rehabilitacyjnej, ścisła współpraca z palcówkami oświatowymi a zwłaszcza z wychowawcami i nauczycielami w celu wspierania rozwoju dzieci i niesienia pomocy w procesie kształcenia dzieci i młodzieży z wadą słuchu.
Od 1 kwietnia 2022 r. w Ośrodku jest realizowany projekt pod nazwą „SAMODZIELNOŚĆ TO SUKCES”. Umowa nr ZZO/000295/03/D z dnia 25.04.2022 r., aneks nr 3 z dnia 10.04.2024.
Beneficjentami projektu są dzieci i młodzież z różnymi typami niepełnosprawności, w tym z wadą słuchu, zaburzeniami rozwojowymi, autyzmem, upośledzeniem umysłowym, chorobami psychicznymi, itp. oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Wsparciem terapeutycznym objętych jest w ramach projektu 50 dzieci i młodzieży.
Celem projektu jest zwiększenie samodzielności dzieci i młodzieży z różnymi typami niepełnosprawności poprzez poprawę ich funkcjonowania psychospołecznego. Beneficjent projektu poprzez dostosowane do rodzaju dysfunkcji i towarzyszących deficytów wielospecjalistyczne oddziaływania terapeutyczne nabędzie umiejętności niezależnego funkcjonowania w społeczeństwie.
Głównym obszarem działań w ramach zajęć terapeutycznych będzie szeroko rozumiana wielospecjalistyczna stymulacja zaburzonych funkcji psychicznych dzieci i młodzieży z różnymi niepełnosprawnościami. Projekt zakłada dostosowane do rodzaju dysfunkcji i towarzyszących deficytów beneficjenta oddziaływania terapeutyczne.

Foto. 1. Zajęcia terapeutyczne w Ośrodku w Białej Podlaskiej.

Foto. 2. Zajęcia terapeutyczne w Ośrodku w Białej Podlaskiej.