Polski Związek Głuchych Oddział Lubelski powołany został w sierpniu 1949 r. Jego twórcy-zasłużeni działacze społeczni: Karol Staszic, Anatol Pawłowicz, Maria Jaroszyńska, Tadeusz Wojnarski, Ludgard Hendzel, Tadeusz Stempurski.

W pierwszych lata Zarząd nie miał siedziby i organizacja życia społecznego odbywała się w prywatnych domach założycieli. W 1953 r. obył się I Wojewódzki Zjazd Delegatów PZG w Lublinie. W tym samym roku dzięki staraniom działaczy społecznych udało się pozyskać lokal na działalność organizacji przy ul. Dymitrowej w Lublinie (obecnie ul. Radziwiłłowska). Mimo ograniczonych warunków lokalowych świetlica PZG stała się dla osób głuchych ich drugim domem.

Foto. 1. 1953 r. Spotkanie osób głuchych w świetlicy PZG.

Foto. 1. 1953 r. Spotkanie osób głuchych w świetlicy PZG.

Foto. 2. 1963 r. Nauka czytania i pisania osób głuchych  w PZG Oddziale Lubelski.

Foto. 2. 1963 r. Nauka czytania i pisania osób głuchych w PZG Oddziale Lubelski.

Źródło: Zasoby własne: PZG Oddział Lubelski

Źródło: Zasoby własne: PZG Oddział Lubelski

Ważnym elementem działalności była także organizacja życia kulturalnego i promowanie sportu wśród osób głuchych. PZG Oddział Lubelski zabiegał także aby jak najwięcej osób uzyskało zawód i rozpoczęło pracę.

Od początku działalności PZG Oddział Lubelski jego działacze widzieli potrzebę stworzenia ośrodka, miejsca gdzie mógłby być rehabilitowane dzieci z wadą słuchu i mowy. Takie miejsce dzięki ogromnemu zaangażowaniu i pracy społecznej udało się stworzyć w 1963 r. w Lublinie.

Foto. 3. 1963 r. Pierwsza zabawa choinkowa dla dzieci niesłyszących zorganizowana przez PZG Oddział Lubelski, Źródło: Zasoby własne: PZG Oddział Lubelski

Foto. 3. 1963 r. Pierwsza zabawa choinkowa dla dzieci niesłyszących zorganizowana przez PZG Oddział Lubelski,
Źródło: Zasoby własne: PZG Oddział Lubelski

Wraz z dynamicznym rozwojem PZG zaczęto podejmować kolejne przedsięwzięcia: w 1970 r. w Lublinie z inicjatywy Klubu Kulturalnego GEST działającym przy PZG powołano Zespół Artystyczny dla Niesłyszących, a od 60. lat corocznie organizowane są obchody Międzynarodowego Dnia Głuchego, rozwija się czytelnictwo wśród osób głuchych i słabosłyszących, organizowane są też liczne konkursy, imprezy i wydarzenia okolicznościowe.

Aktualnie nasze Stowarzyszenie obecnie skupia 250 członków. Koncentrujemy nasze działania na szeroko pojętej rehabilitacji społecznej osób dorosłych oraz dzieci i młodzieży. Prowadzimy podstawową specjalistyczną rehabilitację osób głuchych, słabosłyszących w Terenowych Ośrodkach Rehabilitacji i Wsparcia Społecznego niesłyszących PZG w Lublinie, Łukowie, Chełmie i Białej Podlaskiej.

Udzielamy indywidualnej pomocy oraz wsparcia osobie głuchej przy załatwianiu wszelkich spraw życiowych. Organizujemy naszym podopiecznym zajęcia edukacyjne i sportowe, wspólnie obchodzimy święta, wyjeżdżamy na wycieczki. Wszystkie zajęcia prowadzą doświadczeni tłumacze języka migowego oraz terapeuci: psycholog, fizjoterapeuta, animator kultury.

Foto. 4. Zajęcia szachowe w Terenowym Ośrodku Rehabilitacji o Wsparcia Społecznego Niesłyszących w Łukowie.

Foto. 4. Zajęcia szachowe w Terenowym Ośrodku Rehabilitacji o Wsparcia Społecznego Niesłyszących w Łukowie.

Foto. 5. Warsztaty suhi  dla osób głuchych w Terenowym Ośrodku Rehabilitacji o Wsparcia Społecznego Niesłyszących w Lublinie.

Foto. 5. Warsztaty suhi dla osób głuchych w Terenowym Ośrodku Rehabilitacji o Wsparcia Społecznego Niesłyszących w Lublinie.

Ważnym elementem działalności PZG Oddziału Lubelskiego jest rehabilitacja dzieci i młodzieży z wadą słuchu i mowy oraz z innymi niepełnosprawnościami jaką prowadzimy w naszym Ośrodku Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży z Niepełnosprawnościami w Białej Podlaskiej gdzie opieką obejmowane są dzieci z dysfunkcjami narządu ruchu, wzroku, zaburzeniami społeczno – emocjonalnymi. Obecnie z usług świadczonych przez specjalistów, logopedów, pedagogów korzysta 50 dzieci.

Foto. 6. Zajęcia terapeutyczne dla dzieci i młodzieży w Ośrodku Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży w Białej Podlaskiej.

Foto. 6. Zajęcia terapeutyczne dla dzieci i młodzieży w Ośrodku Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży w Białej Podlaskiej.